Xəbər lentİ


“Can Azərbaycan” Respublika yaradıcılıq müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib.

11:51, 07.04.21
11
medeniyyet
“Can Azərbaycan” Respublika yaradıcılıq müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib. Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının dəstəyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası, “İWS Azerbaijan” (İWS Globe – Beynəlxalq Suluboya Cəmiyyətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi) və Xətai Sənət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə qrafika və akvarel ustaları arasında keçirilən “Can Azərbaycan” Respublika yaradıcılıq müsabiqəsinin qalibləri müəyyənləşib.
Xatırladaq ki, müsabiqə akvarel və qrafika texnikası ilə çəkilmiş əsərlərə marağı artırmaq, həmçinin təsviri sənətin bu istiqamətlərində çalışan rəssamların yaradıcılığında Azərbaycanın tərənnümü, o cümlədən, Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Azərbaycan ordusunun Vətən müharibəsində göstərdiyi igidlik, azərbaycançılıq məfkurəsi və milli birliyimizin təsvir müstəvisində nümayişi məqsədilə keçirilmişdir.
“Can Azərbaycan” Respublika yaradıcılıq müsabiqəsinin nəticələri:
Akvarel sənəti üzrə qaliblər:
I yer - Hafiz Kərimov
II yer - Fatma Kılıç
III yer - Feyzi Məmmədov

Qrafika sənəti üzrə qaliblər:
I yer - Elmir Məmmədov
II yer - Günel Quliyeva
III yer - Əbülfəz Fərəcoğlu

Mükafatlandırma fondu:
I yer – 350 manat – 2yer (Qrafika və akvarel nominasiyasında)
II yer – 200manat – 2 yer (Qrafika və akvarel nominasiyasında)
III yer –100 manat – 2 yer (Qrafika və akvarel nominasiyasında)


Həvəsləndirici mükafat 5 yer – akvarel dəsti
Xanlar Əsədullayev
Gülşən Baxşəliyeva
Naibə Vəliyeva
Zeynəb Yaqubova
Leyla Vazehi

Qalib olmuş əsərlər Xətai Sənət Mərkəzinin fondunda saxlanılacaq.Qaliblər üçün mükafatla yanaşı “Mədəniyyət” qəzetində ən yaxşı əsər və onun müəllifi haqqında ətraflı yazı dərc olunması nəzərdə tutulub.
Qaliblər diplom, nümayiş olunan əsərlərin müəllifləri sertifikat ilə təltif ediləcəklər.
Müsabiqənin yekun sərgisi Xətai Sənət Mərkəzi tərəfindənonlayn şəkildə keçiriləcəkdir.


“Can Azərbaycan” Respublika yaradıcılıq müsabiqəsinin yekun sərgisində nümayiş olunacaq əsərlərin müəlliflərinin siyahısı:
Akvarel sənəti üzrə iştirakçılar:
1. Abdullayev Miri
2. Akif Hüseynov
3. Arzu Ramazanova
4. Aytən Abdullayeva
5. Babayeva Fərəh
6. Baxşəliyeva Gülşən
7. Cavadov Sənan
8. Çinar Hacıyev
9. Əbülfəz Fərəcoğlu
10. Ehtiram Məmmədov
11. Elgün Kəngərli
12. Eliyeva Nərmin
13. Fatma Həmzəyeva
14. Fatma Kılıç
15. Fidan Allahyarova
16. Hinayeva Gülnar
17. İbrahimova Nurlana
18. İmran İbrahimov
19. İslam Həzrətov
20. Kazımova Xəyalə
21. Kərimov Hafiz
22. Kərimov Murad
23. Leyla Vazehi
24. Məcidov Təhmasib
25. Məmmədov Feyzi
26. Naibə Vəliyeva
27. Namiq Mirzəyev
28. Nizami İsrafilov
29. Novruzova Məryəm
30. Oksana Sakiba
31. Quliyeva Günel
32. Rüfanə Dünyamalıyeva
33. Şəfəq Nağıyeva
34. Səfərova Aytəkin
35. Tahmina İbrahim
36. Tərlan Mahmudov
37. Vəlizadə Risalə
38. Xanlar Əsədullayev
39. Zəgərgəyeva Malikə
40. Zəhra Azimzadə
41. Zeydquliyev Vaqif
42. Yekatirina Obuxovskaya

Qrafika sənəti üzrə iştirakçılar:


1.Abidinov Ağadadaş
2.Ağayeva Ləman
3.Baxşəliyeva Gülşən
4. Əbülfəz Fərəcoğlu
5. Ehtiram Məmmədov
6. Əliyev Emin
7. Elminaz Qəhrəmanova
8. Elmir Məmmədov
9. Elnara Xanlarova
10. Sultanova Mehriban
11. Fidan Abidova
12. Günel Nəcəfova
13. Günel Quliyeva
14. Kərimli Sənan
15. Kərimov Murad
16. Məhər Məhərrəmov
17. Mirzəyev Zaur
18. Naibə Vəliyeva
19. Nigar Həsənova
20. Rüfət Tanrıverdiyev
21. Səkinə Bağırova
22. Səttarlı Sürəyya
23. Soltan Soltanlı
24. Təhminə Əli
25. Ülviyyə Kazımzadə
26. Vüsalə Yunusova
27. Yaqubova Zeynəb
28. Zərbalıyeva Kamilla
29. Zeydquliyev Vaqif
30. Zümrüd Abbaszadə
31. Kazımova Oksana Savelyeva


Fikirlər

 Oxşar xəbərlər: